Kronika parafialna - maj 2020

Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach – maj 2020

1 maja – Drugi miesiąc z rzędu niemożliwe są odwiedziny domowe z sakramentami świętymi dla starszych Parafian.

1 maja – Rozpoczynamy całomiesięczną modlitwę podczas nabożeństw majowych. Każdego dnia towarzyszy nam kolejna intencja bliska sercu wiernych. Parafianie chętnie i licznie uczestniczą w modlitwie maryjnej.

8 maja – Przywrócona po kwietniowej przerwie comiesięczna modlitwa sanktuaryjna u Matki Bożej Zbrosławickiej tym razem sprawowana jest w intencji rodzin, które w ostatnim czasie musiały podjąć wyzwanie nieprzerwanego towarzyszenia sobie w ramach izolacji społecznej, nie pozwalającej na podejmowanie pracy, nauki szkolnej, odwiedzin, wyjazdów, rekreacji poza domem itp. Dla wielu rodzin stało się to bardzo trudnym zadaniem.

10 maja – Bolesnym doświadczeniem naszej Parafii jest odwołanie i przesunięcie na termin późniejszy uroczystości pierwszej Komunii świętej. Dzieci muszą poczekać do końca września na możliwość eucharystycznego spotkania z Panem Jezusem. Decyzja związana jest z zarządzeniem Kurii Diecezjalnej w Gliwicach zabraniającym organizacji tej uroczystości przed 31 sierpnia.

11 maja – W naszej Parafii przywrócone zostają spotkania formacyjne dla narzeczonych przygotowujących się do zawarcia małżeństwa. Niemal wszyscy narzeczeni planujący śluby począwszy do połowy czerwca potwierdzają, że będą przystępować do sakramentu zgodnie z podjętym planem.

17 maja – W przeddzień setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, papieża wierni przychodzący na niedzielne Msze święte, w czasie pomiędzy Mszami, mogą słuchać odtwarzanych oryginalnych nagrań z fragmentami homilii papieskich wygłaszanych podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Chwila zadumy nad nauczaniem świętego Jana Pawła II przenosi nas pamięcią do czasu, w którym mogliśmy osobiście spotykać Świętego. Na najbliższy tydzień prezbiterium kościoła zyskało oprawę plastyczną przypominającą Papieża – Rodaka. Tego samego dnia modlimy się też wraz z Księdzem Marcinem obchodzącym rocznicę święceń kapłańskich.

18 – 20 maja – Przez trzy dni modlimy się w ramach nabożeństw krzyżowych z prośbą o urodzaje i błogosławieństwo Boże dla pracy ludzkiej. W tym roku nabożeństwa odbywają się w kościele parafialnym – bez tradycyjnej formy pielgrzymowania do krzyży przydrożnych.

24 maja – Podczas niedzielnego nabożeństwa majowego towarzyszy nam śpiew Chóru ze Zbrosławic. Chórzyści wykonują polskie, niemieckie i łacińskie śpiewy maryjne.

26 maja – Liczni Parafianie i Goście naszej Parafii uczestniczą we Mszy świętej sprawowanej w pierwszą rocznicę śmierci Księdza Proboszcza Romualda Kokoszki.

30 maja – Biskup Gliwicki odwołuje dyspensę pozwalającą na opuszczanie przez wiernych Mszy świętych w niedziele i święta nakazane. Jest to związane ze zmianami w państwowych przepisach sanitarnych dotyczących izolacji społecznej w czasie epidemii Covid-19.