Kronika parafialna - styczeń 2021

Zapoznaj się z wydarzeniami, które miały miejsce w tym miesiącu.

Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach – styczeń 2021

3 stycznia –  Ksiądz Proboszcz rozpoczyna kolejny rok pracy formacyjnej dla małżonków – animatorów Spotkań Małżeńskich. Około czterogodzinne spotkania odbywają się przez cały rok w pierwsze niedziele miesiąca. Małżonkowie przybywają z okolicznych miast, najczęściej z terenu Diecezji Gliwickiej.

6 stycznia – W dniu uroczystości Objawienia Pańskiego liturgia Mszy świętych sprawowana jest w języku łacińskim. Taka tradycja upamiętnia pierwotną misję ewangelizacyjną, która miała miejsce na naszych ziemiach ponad tysiąc lat temu. Na wszystkich Mszach świętych Parafianie święcą kredę, wodę i kadzidło służące do oznaczania naszych domów. Obrzęd ten ma w tym roku szczególne znaczenie – decyzją władz kościelnych zabronione są odwiedziny duszpasterzy w domach, a świeccy sami dopełniają obrzędu błogosławieństwa domów. Także orszaki Trzech Króli odbywające się zwykle w okolicznych miastach są w tym roku zabronione w związku z zagrożeniem Covid-19.

7 stycznia – Stałą praktyką pobożnościową w Parafii jest pierwszoczwartkowa modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne oraz o uświęcenie życia kapłanów. Modlitwy w naszej Parafii są połączone z poranną Mszą świętą.

8 stycznia – Stałą praktyką pobożnościową w Parafii jest pierwszopiątkowa modlitwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poranna Msza święta jest połączona z nabożeństwem eucharystycznym. Popołudniu Parafianie uczestniczą w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas której trwa spowiedź. W tym dniu zawsze odprawiamy wieczorną Mszę świętą.

8 stycznia O godzinie 19:00 gromadzimy się na comiesięczną Mszę świętą i Nabożeństwo w intencji Rodzin. W styczniu prosimy, aby osobom samotnie podejmującym macierzyństwo lub ojcostwo nigdy nie zabrakło miłości i motywacji do spełnienia swoich zadań; aby więzy bliższego i dalszego pokrewieństwa mobilizowały całe rodziny do wspierania samotnych matek i ojców; aby dzieci przyjmowały z wdzięcznością i posłuszeństwem wychowawczy trud spełniany przez samotnych ojców lub matki. Wyjątkowym wydarzeniem jest modlitwa różańcowa, podczas której Parafianie mogą podchodzić do figurki Matki Bożej Zbrosławickiej, która w tym miesiącu została wyjęta z ołtarza głównego i jest ustawiona tuż przy modlących się osobach.

9 stycznia – Stałą praktyką pobożnościową w Parafii jest pierwszosobotnia modlitwa do Niepokalanego Serca Maryi oraz cotygodniowa popołudniowa Nowenna Maryjna.

9 stycznia – W tym roku wyjątkowo szybko demontujemy stajenkę betlejemską. Wiąże się to z rozpoczynającym się za dwa dni remontem wnętrza świątyni.

10 stycznia – Niedziela Chrztu Pańskiego to zakończenie liturgicznego okresu bożonarodzeniowego. W tym dniu po Ewangelii wygłaszana jest katecheza chrzcielna przydatna zwłaszcza dla rodziców i chrzestnych, którzy w najbliższym czasie będą przedstawiać dzieci do chrztu.

11 stycznia – Firma Pana Michała Potysza z Gorzyczek rozpoczyna remont wnętrza świątyni. Autorem projektu renowacji jest architekt – konserwator Pan Robert Goździk z Krakowa. Projekt na zatwierdzenie konserwatorskie oraz dokumentację budowlano techniczną. Prace rozpoczynają się od przedzielenia foliową kurtyną świątyni na dwie części. Część obejmująca prezbiterium, północną zakrystię i emporę jest remontowana w pierwszej kolejności. Prace obejmują zabezpieczenie ruchomości będących wyposażeniem prezbiterium, usunięcie dotychczasowej warstwy malarskiej i złoceń, usunięcie zdegradowanych sztukaterii i tynków, zabezpieczenie i naprawę instalacji technicznych, przeprowadzenie impregnacji murów w miejscach narażonych na wilgoć, uzupełnienie i wyrównanie tynków, odtworzenie sztukaterii i detalu architektonicznego, wygładzenie ścian, malowanie i złocenie całej powierzchni, oczyszczenie malowidła na sklepieniu, oczyszczenie witraży, wykonanie rynienek odwadniających przy oknach (prace Pana Wiesława Kątnego z Pyskowic), rozmieszczenie żyrandoli i innych punktów świetlnych (trzy żyrandole to dar dzieci pierwszokomunijnych z rocznika 2020), oczyszczenie ołtarza głównego i ambony, malowanie drewnianej podłogi na emporze oraz spiralnej klatki schodowej, odnowienie stolarki drzwiowej (prace Pana Ryszarda Kozłowskiego z Laryszowa), oczyszczenie kamiennych i płytkowanych podłóg, ustawienie chrzcielnicy w prezbiterium oraz przywrócenie umeblowania prezbiterium.

12 stycznia – Przez najbliższe miesiące Msze święte i nabożeństwa w naszym kościele będą sprawowane przy ołtarzu bocznym Męki Pańskiej. Parafianie spoglądający z perspektywy swoich ławek widzą z bliska kapłana odprawiającego obrzędy, choć jest on zwrócony przodem do ołtarza, a tyłem do wiernych, co też czytelnie wyraża rolę kapłana, jako jednego wybranego spośród ludu, aby być pośrednikiem pomiędzy ludem, a Bogiem.

17, 24 i 31 stycznia – Parafianie swoim zaangażowaniem finansowym starają się wspomóc prace renowacyjno konserwatorskie w naszej Parafii. Już od połowy roku 2020 (od zakończenia remontu zewnętrznego) składają datki na rzecz dalszych prac. W trzy styczniowe niedziele przekazują kolekty, które po części rekompensują brak darowizn kolędowych – w roku 2021 nie ma odwiedzin duszpasterskich w domach Parafian. Składam serdeczne podziękowanie za wielką ofiarność Parafian, którzy w ten sposób finansują znaczną część kosztów renowacji (część darowizn płynie od darczyńców zewnętrznych, którzy proszą o uszanowanie ich prywatności, pamiętamy o nich na modlitwie).

21 i 22 stycznia – Świętując dzień babci i dzień dziadka pamiętamy na modlitwie o naszych seniorach, ofiarując im swoją wdzięczność, pomoc i bliskość. W naszym kościele, szczególnie w dni powszednie, seniorzy stanowią większość wiernych obecnych na Mszach świętych i innych nabożeństwach.

23 stycznia – Rozpoczyna się drugi rok Peregrynacji kopii figury Matki Bożej Zbrosławickiej w domach Parafian. Kolejne rodziny przyjmują na tydzień figurkę i podejmują tygodniową modlitwę w gronie najbliższych.

 

wstecz