Kronika parafialna - kwiecień 2021

Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach – kwiecień 2021

1 kwietnia – Msza święta Wieczerzy Pańskiej gromadzi Parafian wokół ołtarza polowego. Wnętrze świątyni służy skupionej prywatnej modlitwie przy Ciemnicy oraz sakramentowi pokuty. Należy też odnotować, że Biskupi Gliwiccy nie sprawowali dzisiaj Mszy świętej Krzyżma w kościele katedralnym. Nie pozwalał na to stan ich zdrowia.

2 kwietnia – Dzień rozpoczyna się od modlitwy brewiarzowej w kościele. W Wielki Piątek nabożeństwo Drogi krzyżowej oraz Liturgię Męki Pańskiej sprawujemy na dworze, dzięki czemu w modlitwie może uczestniczyć bardzo duża liczba wiernych, zaś w kościele zatrzymujemy się przy Ciemnicy, Bożym grobie, Krzyżu, na Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz przystępujemy do spowiedzi. Podczas wieczornej liturgii adoracja krzyża dokonuje się w odmienny sposób. Przy całym śpiewie Improperiów kapłan ukazuje wszystkim wiernym wysoko uniesiony krzyż.

3 kwietnia – Dzień rozpoczyna się od modlitwy brewiarzowej w kościele. Obrzęd poświęcenia pokarmów i Wigilia Paschalna są sprawowane przy ołtarzu polowym. Cisza wewnątrz kościoła sprzyja indywidualnej adoracji przy Bożym grobie i Krzyżu oraz spowiedzi. Parafialny zespół Caritas przygotowuje obfitą pomoc wielkanocną z darów złożonych przez uczestników poświęcenia pokarmów.

4 i 5 kwietnia – Wszystkie Msze święte dni świątecznych sprawowane są na ołtarzu polowym. Nieszpory wielkanocne odbywają się w kościele. Symbolika świętowania Wielkanocy wiąże się bezpośrednio z ołtarzem, krzyżem, paschałem i chrzcielnicą (przeniesioną podczas trwającego remontu do prezbiterium).

6 kwietnia – Firma p. Michała Potysza rozpoczyna drugi etap remontu wnętrza kościoła. Prace są wykonywane w szerokiej nawie kościoła, na chórze, w przedsionku i zakrystii. Wierni uczestniczący w modlitwie przychodzą bezpośrednio przed ołtarz i do starej zakrystii (w tygodniu) lub przed ołtarz polowy (w niedziele).

7 kwietnia – Ksiądz Proboszcz i Siostry Zakonne świętują tzw. Emaus w klasztorze Sióstr.

8 kwietnia – Odbywa się comiesięczne nabożeństwo sanktuaryjne w intencji Rodzin.

11 kwietnia – Święto Miłosierdzia Bożego. Parafia gości małżeństwa należące do Stowarzyszenia Spotkań Małżeńskich na comiesięcznych warsztatach formacyjnych.

25 kwietnia – Bezpośrednio przed Mszą świętą niedzielną o godzinie 11:00 sprawujemy nabożeństwo ku czci świętego Marka Ewangelisty z modlitwą o pogodę, urodzaj i błogosławieństwo w pracy.