LUTY

 

2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego poranna Eucharystia sprawowana była w intencji naszych sióstr, a wieczorna w intencji braci i ojców Kamilianów z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

 

3 lutego – w I piątek miesiąca przypadło wspomnienie św. Błażeja. Po Mszach św. udzielane było specjalne błogosławieństwo. W tym dniu proboszcz odwiedził 32 chorych z posługą sakramentalną. Również tego dnia w kościele diakonia porządkowa, dekoracyjna, techniczna i chętne osoby posprzątały kościół z dekoracji świątecznej. Pracami kierowała s. Dagmara. Wieczorem po Mszy św. na probostwie odbyło się spotkanie bierzmowańców. Gośćmi specjalnymi było małżeństwo Beata i Krzysztof Żerdzińscy, którzy opowiadali młodym o swojej relacji z Panem Jezusem.

4 lutego – w I sobotę miesiąca po nabożeństwie porannym odbyło się spotkanie przełożonych Róż Różańcowych. Ks. proboszcz przedstawił pomysł świętowania 150 rocznicy powstania Żywego Różańca w naszej parafii. Przełożone i przełożony Róż zaplanowali obchody uroczystości na dzień 25 marca na zakończenie Triduum Maryjnego.

5 lutego – w niedzielę – we wspomnienie św. Agaty poświęcona została woda i chleb ku czci patronki. Dzieci Maryi z s. Pią rozprowadzały chlebki św. Agaty przy wyjściu z kościoła.

11 lutego – na zbiórce z ministrantami podsumowana została pierwsza, wiosenna kolejka Zbrosławickiej Ligi Ministrantów. Na czele tabeli kandydat Patryk Janus oraz ministranci: Kevin Kucharczyk, Michał Nawrat i Łukasz Gładysz.

12 lutego – w niedzielne popołudnie odbył się różaniec i Msza św. sanktuaryjna w intencji rodzin ku czci Matki Bożej Zbrosławickiej.

13 lutego – wieczorem w kościele odbyło się spotkanie ks. proboszcza z rodzicami dzieci komunijnych.

17 lutego – popołudniu ks. proboszcz odwiedził dzieci, które przebywają w placówce potocznie nazywanej Sanatorium.

18 lutego – odbył się pogrzeb śp. Stefana Pyrlika, lat 97 z Laryszowa. Przez całe życie związany z naszym Zbrosławickim kościołem, codziennie uczestniczył w Eucharystii. W pogrzebie uczestniczyło wielu parafian.

19-21 lutego – odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu; w niedzielę zakończyła się nabożeństwem eucharystycznym o godz. 15:00. W poniedziałek adorację prowadziły min. siostry zakonne, ks. proboszcz w południe różaniec oraz popołudniu Marianki. We wtorek popołudniu prowadzili ministranci z ks. proboszczem; a wieczorem od godz. 19:00 była adoracja dla pracujących.

22 lutego – w środę Popielcową w parafii oprócz Eucharystii z obrzędem posypania głów popiołem modliliśmy się w intencji naszych Parafialnych Wielkopostnych Rekolekcji.

23-26 lutego – Rekolekcje Parafialne poprowadził ks. dr Andrzej Pyttlik, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej i dziekan tamtejszego dekanatu. Nauki rekolekcyjne były o spotkaniach z Jezusem – Zacheusza, Samarytanki, ubogiej wdowy… o Kościele i dzisiejszym świecie były nauki dla dorosłych w czwartek i piątek o godz. 19:00. W piątek ks. rekolekcjonista wraz z ks. proboszczem odwiedził 32 chorych z posługą sakramentalną. W sobotę odbyła się także Eucharystia dla seniorów z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych – przyjęło 85 osób. Rekolekcje były bardzo udane.

26 lutego – w I niedzielę wielkiego postu popołudniu odbyło się pierwsze nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, które głosi w tym roku ks. proboszcz na temat: „Umieranie z Jezusem… gdy odchodzą rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, sąsiad”.

MARZEC

4 marca – ks. Proboszcz pojechał z najlepszymi ministrantami i ich rodzicami na mecz Górnika Zabrze z Legią Warszawa. Oprócz emocji piłkarskich nie zabrakło radości z nagrody – jaką był wyjazd.

6-7-8 marca – odbyły się Wielkopostne Rekolekcje Szkolne. Odbywały się w trzech parafiach i trzech szkołach podstawowych: w Miedarach, Wieszowie i Zbrosławicach. Konferencje głosił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś, katechezy w szkole prowadzili: ks. Amadeusz Pełka – pochodzący z naszej parafii, nasze siostry zakonne i katecheci. Koordynatorem rekolekcji był ks. proboszcz, prowadząc modlitwy na salach gimnastycznych, w naszym kościele gościliśmy uczniów z Miedar i Wieszowy. Uczniowie brali udział w konkursie religijnym i zawodach sportowych. Nie zabrakło czasu na spowiedź i Eucharystie. Dobra współpraca z nauczycielami i dyrekcjami sprawiła, że rekolekcje były udane. Nie zabrakło propozycji dla rodziców, którzy w poniedziałek modlili się w kościołach za swoje dzieci, a w środę brali udział w warsztatach na temat komunikacji w rodzinie.

7 marca – 88 urodziny obchodziła nasza siostra Gaudencja – oprócz porannej modlitwy, Eucharystii i życzeń w kościele popołudniu dzieci po Mszy szkolnej przed klasztorem zaśpiewały siostrze STO LAT.

11 marca – ks. proboszcz wraz z delegacją parafian wzięli udział w święceniach biskupich i ingresie do katedry gliwickiej ks. prałata Sławomira Odera. Uroczystość trwała ponad trzy godziny i zgromadziła w katedrze wielu gości, kapłanów i wiernych. Telewizja Trwam i Katowice transmitowały na żywo święcenia.

12 marca – III niedziela wielkiego postu oprócz przedpołudniowych Eucharystii zgromadziła wiernych na Gorzkich Żalach o godz. 15:00, ale także o 16:30 na różańcu i o godz. 17:00 na Mszy św. sanktuaryjnej w intencji rodzin.

19 marca – starsze Marianki i Ministranci wzięli udział w kolejnym szkoleniu animatorów w Gliwicach.

20-21-22 marca – ks. proboszcz prowadził rekolekcje szkolne w Zabrzu w parafii św. Jadwigi.

23-24-25 marca – odbyło się Triduum Maryjne. Nauki głosił ks. Edward Pawołka z Gronau. Podjął tematykę Maryjną – o świętym Imieniu Maryi, o Pozdrowieniu anielskim oraz o Różańcu. Uwieńczeniem Triduum Maryjnego była Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Na porannej Mszy św. oraz na sumie o godz. 9:00 kobiety – matki przeszły wokół ołtarza z zapalonymi świecami – ołtarz ubogacony został zakupionymi nowymi świecami Maryjnymi, banerem z przypomnieniem tegorocznych rocznic; dziękowaliśmy za 196 lat obecności figurki Matki Najświętszej w naszym kościele oraz za 150 lat Żywego Różańca w naszej parafii. W czasie Eucharystii ponad 20 osób podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego oraz ukonstytuowała się nowa Róża Różańcowa bł. Anieli Salawy. W sumie w naszej parafii mamy 11 Róż Różańcowych ponad 200 osób. Po Eucharystii u „Kucharza Gastronoma” odbyło się świętowanie wspólnoty różańcowej przy kawie i torcie z napisem: 150 lat Żywego Różańca. W spotkaniu wzięło udział 120 osób. W radosnej atmosferze świętowaliśmy tą wyjątkową rocznicę.

25 marca – w związku ze 150 rocznicą powstania Żywego Różańca rozpoczęła się peregrynacja RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Różaniec zakupiony na Jasnej Górze z niebieskiej cyrkonii będzie odwiedzał trzy razy w tygodniu następne, zgłoszone rodziny. Rozpoczął peregrynację ks. proboszcz, w poniedziałek przejęły siostry zakonne.

25 marca – starsi ministranci na Hali w Pyskowicach pokonali 3:0 w piłkę nożną ministrantów z Pyskowic i awansowali do Diecezjalnych Rozgrywek, gdzie w maju będą reprezentować naszą parafię i dekanat Pyskowice.

30 marca – ks. proboszcz obchodził 47 urodziny. Eucharystia odbyła się o godz. 7:00. W południe świętowali z proboszczem księża z dekanatu, popołudniu zaproszona na kawę Rada Duszpasterska.

31 marca – poranna Eucharystia sprawowana była w intencji ks. radcy Alfonsa Rymera w 24 rocznicę śmierci. Następnie ks. proboszcz odwiedził chorych i starszych parafian z przedświąteczną posługą sakramentalną. Wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii – tym razem w PTAKOWICACH. Procesja z krzyżem przeszła od ul. Wyzwolenia 4, przez ul. Poprzeczną, Reptowską do ul. Wyzwolenia. Deszcz i burza nie przeszkodziła nam w Drodze Krzyżowej. Z niecierpliwością czekamy na powrót przydrożnego krzyża, który przeszedł konserwację w pracowni konserwatorskiej w Bobrownikach i czeka na dobre warunki atmosferyczne, by stanął na swoim miejscu.

KWIECIEŃ

1 kwietnia – ks. proboszcz wraz ze wspólnotą Mamre poprowadził wielkopostny dzień skupienia dla osadzonych w kaplicy Aresztu Śledczego w Gliwicach.

2 kwietnia – w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej na Mszy św. o godz. 9:00 gościliśmy Chór Męski Piast z Żyglina, który wykonał Mękę Pańską według św. Mateusza. W czasie każdej Mszy św. poświęcone zostały palmy, a o godz. 11:00 procesja z plamami przeszła wokół naszej świątyni. Popołudniu odbyły się ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym na temat „Umierania z Jezusem”.

3 kwietnia – przedpołudniem w kościele spotkała się diakonia dekoracyjna na czele z siostrą Dagmarą, by przygotować Ciemnicę, Boży Grób i kościół na zbliżające się Triduum Paschalne. Wspomagała ich diakonia techniczna. Wieczorem na probostwie spotkała się diakonia muzyczna i osoby chętne do włączenia się czynnie w liturgię Triduum. Trwa peregrynacja różańca świętego po rodzinach naszej parafii, które zgłaszają się w zakrystii i zapisują u siostry Dagmary.

6 kwietnia – w spowiedzi przedświątecznej wspomagał proboszcza o. Jerzy Kuk. ks. proboszcz wziął udział przedpołudniem we Mszy św. Krzyżma w katedrze gliwickiej wraz z delegacją ministrantów, którzy mieli swoje spotkanie po uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. biskup Sławomir Oder. Ks. biskup w kazaniu zapowiedział zorganizowanie w przyszłym roku Kongresu Eucharystycznego. Wieczorem w naszej świątyni odbyła się Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po raz pierwszy po kazaniu ks. proboszcz umywał nogi 12 wybranym mężczyznom. Rada Parafialna, Marianki i Ministranci złożyli życzenia ks. proboszczowi z okazji święta ustanowienia kapłaństwa.

7 kwietnia – wielkopiątkowe nabożeństwa rozpoczęła poranna Ciemna Jutrznia. Przedpołudniem spotkali się na zbiórce ministranci, by przygotować wieczorne ceremonie. Droga krzyżowa odbyła się w kościele ze względu na deszczową pogodę. Popołudniu siostry poprowadziły koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorne ceremonie męki Pańskiej sprawował ks. proboszcz, a wierni tradycyjnie uczcili krzyż Pana Jezusa.

8 kwietnia – w Wielką Sobotę przy ołtarzu polowym poświęcone zostały pokarmy wielkanocne. Parafianie złożyli też do wystawionych koszy dary dla starszych i ubogich, które diakonia charytatywna rozwiozła wśród potrzebujących parafian. Uroczystej Wigilii Paschalnej przewodniczył JE ks. biskup senior Jan Kopiec. Pierwszy raz odbyła się procesja rezurekcyjna wokół kościoła w czasie Wigilii Paschalnej, niestety w deszczu. Ministranci i Marianki otrzymali zajączka. Ks. biskup wyraził zadowolenie i radość z udziału w naszych parafialnych uroczystościach.

9-10 kwietnia – Święta Zmartwychwstania Pańskiego uroczyście świętowaliśmy w gronie parafian i gości. Dzieci znjadywały n afrskim ogrodzie zajączki. Popołudniu w I święto sprawowane były Nieszpory Wielkanocne i o godz. 17:00 Msza św. sanktuaryjna w intencji rodzin.

11 kwietnia – Wtorek Wielkanocy to dzień, w którym ks. proboszcz zabiera na wycieczkę swoich najbliższych współpracowników na tzw. EMAUS. W tym roku pojechały busem 23 osoby. W programie dnia odwiedziliśmy rodzinną parafię ks. proboszcza w Leszczynach oraz Opactwo Cysterskie w Rudach.

13 kwietnia – w Czwartek Wielkanocny tradycyjnie odbył się konwent wielkanocny. W tym roku gospodarzem była parafia w Karchowicach z ks. proboszczem Robertem Czornikiem. Gospodarz poprosił proboszcza ze Zbrosławic o wygłoszenie Słowa Bożego.

16 kwietnia – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Eucharystii o godz. 11:00 uczniowie klas czwartych świętowali Rocznicę I Komunii Świętej. Popołudniu w kaplicy Serca Pana Jezusa modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

17 kwietnia – na probostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli braci górniczej w sprawie renowacji sztandaru. Wcześniej w piątek wraz z p. Kazimierzem Zimnowodzkim ks. proboszcz udał się do sióstr w Piekarach Śląskich po odbiór sztandaru, który przeszedł gruntowną renowację. Na spotkaniu ustalono zbiórkę w niedzielę 21 maja na Mszach Św. oraz poświęcenie odnowionego sztandaru.

18 kwietnia – do naszego sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej przyjechała pielgrzymka z Siemianowic Śląskich – seniorzy ze „Złotego Wieku”. Ks. proboszcz sprawował dla nich Eucharystię i opowiedział historię cudownej figurki Matki Bożej.

21 kwietnia – w południe nasz kościół i sanktuarium nawiedziły dzieci z opiekunami z Włoch, którzy w tych dniach przebywali z wizytą w naszej szkole i u rodzin naszych uczniów.

22 kwietnia – w sobotnie przedpołudnie z pielgrzymką przybyła do nas parafia św. Jana Kantego z Krakowa. Wieczorem o godz. 19:00 grupa 27 parafian wraz z proboszczem i siostrami zakonnymi udała się na Jasną Górę na czuwanie nocne prowadzone przez siostry Zgromadzenia Opatrzności Bożej. Powróciliśmy z modlitewnego czuwania o godz. 3:30.

23 kwietnia – w czasie niedzielnej Eucharystii o godz. 11:00 Marianki wraz s. Pią przygotowały krótkie przedstawienie na temat lektury Pisma Świętego. Było to dobre wprowadzenie w rozpoczynający się Tydzień Biblijny w Kościele.

25 kwietnia – w święto św. Marka po Mszy św. szkolnej wraz z dziećmi w procesji udaliśmy się do krzyża misyjnego i modliliśmy się o urodzaje. Po nabożeństwie w kościele odbyło się spotkanie ks. proboszcza z rodzicami dzieci komunijnych.

26 kwietnia – w środę przybyły do nas dwie pielgrzymki maturzystów. Pierwsza poranna z Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach – przewodniczył pielgrzymce i Eucharystii katecheta o. Wojciech Mojecki, kamilianin. Druga pielgrzymka piesza ze Szkoły Salezjańskiej w Reptach Śląskich z kapłanami, wśród nich także z ks. dyrektorem. Młodzież maturalna oprócz duchowej strawy pod naszą wiatą posiliła się kiełbaską z grilla.

28 kwietnia – Marianki z s. Pią wybrały się na kręgle i lody do Tarnowskich Gór.

MAJ

1 maja – w liturgii wspominaliśmy św. Józefa, Rzemieślnika, a popołudniu odprawiliśmy pierwsze majowe nabożeństwo z powitaniem Maryi, Królowej Maja.

2 maja – ks. proboszcz z siostrami pojechał na Pielgrzymkę do Twardogóry, by wraz z siostrą Gaudencją odwiedzić groby jej rodziców i krewnych oraz by mogła spotkać się z rodziną. Dzień odwiedzin był dniem ziemskich urodzin śp. rodzonej siostry – siostry Gaudencji.

3 maja – w Uroczystość NMP Królowej Polski popołudniu była dodatkowa Eucharystia i nabożeństwo majowe przy klasztorze naszych sióstr. Oprócz modlitwy i radosnego spotkania siostry ugościły nas wypiekami i herbatą.

4 maja – nabożeństwo majowe odbyło się wyjątkowo rano, gdyż popołudniu grupa kilkudziesięciu parafian wyruszyła o godz. 16:00 pieszo z pielgrzymką do parafii córki do Miedar w dzień wspomnienia św. Floriana. Wodą święconą powitał nas o. Grzegorz, proboszcz miedarski, a następnie z naszym proboszczem sprawowali Eucharystię i majowe nabożeństwo. W ten sam wieczór kapłani dekanatu zgromadzili się na spotkaniu dekanalnym i modlitwie w kościele św. Mikołaja w Pyskowicach.

6 maja – w I sobotę miesiąca po porannym nabożeństwie spotkała się na probostwie Róża Różańcowa św. Antoniego, a ministranci na swojej zbiórce rozpoczęli 8 wiosenną kolejkę Zbrosławickiej Ligi Ministrantów. Na czele najlepszych ministrantów Adam Kycia, Kevin Kucharczyk, Łukasz Gładysz oraz Patryk Janus i bracia Michał i Kamil Nawrat.

7 maja – w czasie majowego nabożeństwa wystąpiły z koncertem dwa połączone chóry mieszane: „Słowiczki” z Rept Śląskich oraz „Canzona” ze Starych Tarnowic. Maryja i uczestnicy nabożeństwa usłyszeli piękny śpiew w wykonaniu naszych miłych gości. Po występie diakonia sanktuaryjna ugościła śpiewających dobrą kawą i ciastkami.

8 maja – na probostwie przez kilka dni trwały prace przyłączenia wody do pieca gazowego, by odciąć stare bojlery, które prądem ogrzewały wodę. Wymieniony został pasek w naszej kosiarce i w naprawie była kolejna kosiarka.

10 maja – minęła 20 rocznica śmierci s. Ignacji ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która była pierwszą przełożoną w Zbrosławickim klasztorze w latach 1974-1977. Przedpołudniem diakonia techniczna rozpoczęła rozbierać starą kostkę przy kancelarii. Wiele wysiłku włożyli w tą posługę panowie: Krzysztof, Jan, Krzysztof, Marian i Leszek.

12 maja – ks. proboszcz wziął udział w uroczystości setnej rocznicy urodzin pani Zofii, mieszkającej w Domu Opieki „Senior plus”.

11 maja – przedpołudniem pan Ryszard Kozłowski postawił wykonany przez siebie biały płotek przy Aniołku Dzieci Utraconych na cmentarzu.

13 maja – we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej dzieci klas trzeci przystąpiły po raz pierwszy do sakramentu pokuty i pojednania. Od godz. 9:00 silny zespół ojców dzieci komunijnych przygotowywał obejście kościoła do uroczystości. Wcześniej siostra Dagmara z rodzicami pięknie przygotowała kościół i prezbiterium. Rodzice zakupili biały klęcznik oraz trzy białe ornaty do celebrowania Eucharystii. Popołudniu strażacy i ich rodziny mieli swoją Mszę św. ku czci św. Floriana. Po modlitwie razem z nowym wozem strażackim z drabiną uczestnicy przeszli pod Urząd Gminy na uroczyste przekazanie samochodu.

O godz. 16:00 w kościele odmawiany był różaniec fatimski. Wieczorem z Grodziska Mazowieckiego przyjechała s. Ariela ze złamaną nogą ☹.

14 maja – uroczystość I Komunii Świętej odbyła się w dwóch grupach (klasach) o godz. 10:30 i 12:00. Pomagały w uroczystości s. Pia i Marianki; uczestniczyły wychowawczynie ze szkoły i pani dyrektor. Przy organach pan Łukasz Bisz z Pyskowic; muzycznie uświetniła uroczystość nasza orkiestra. 36 dzieci przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do serca.

Popołudniu w czasie nabożeństwa dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki komunijne oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia grupowe.

O godz. 17:00 odbyła się Msza św. sanktuaryjna ku czci Matki Bożej Zbrosławickiej w intencji rodzin i zapisanych próśb i podziękowań. Na koniec zgromadzeni przeszli w procesji z figurką wokół kościoła.

15 maja – rozpoczął się Biały Tydzień. Większość dzieci uczestniczyło w codziennej Eucharystii popołudniowej. Po Mszy św. odbyła się procesja do krzyża przy ul. Wolności, naprzeciw szkoły w ramach Dni Krzyżowych. Przedpołudniem na probostwie wymienione zostały wodomierze.

16 maja – rozpoczęły się prace nad położeniem kostki brukowej między bramą przy kancelarii a bramą przy dawnym domu katechetycznym.

Wieczorem o godz. 18:00 odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego krzyża w Ptakowicach. Niestety w deszczu oddaliśmy cześć Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu i prosiliśmy o urodzaje z racji Dni Krzyżowych. Renowacji krzyża podjął się pan Dariusz Makosz ze swoją pracownią konserwatorską z Tarnowskich Gór. Bóg zapłać wszystkim, którzy wsparli finansowo to dzieło oraz pomagali w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy Straży Pożarnej, Sołtysowi, orkiestrze oraz wszystkim uczestnikom.

17 maja – po Eucharystii o godz. 18:00 kolejne spotkanie przy przydrożnym krzyżu w Wilkowicach. Deszcz i wiejący wiatr utrudnił przeprowadzenie Dni Krzyżowych.

18 maja – na Pielgrzymkę dziękczynną do Matki Boskiej Piekarskiej udały się dzieci komunijne z wychowawcami oraz ks. proboszczem, który w Bazylice sprawował Eucharystię w intencji dzieci i ich rodzin. Oprócz zwiedzania muzeum dzieci meleksem objechały Kalwarię, i posiliły się drożdżówką.

19 maja – odwiedziła nas siostra Regina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która pracuje w Kamerunie. W czasie Mszy św. opowiadała o swojej misyjnej posłudze.

20 maja – w wigilię wspomnienia św. Jana Nepomucena ks. proboszcz odprawiał Mszę św. przy bocznym ołtarzu, gdzie jest obraz i relikwie św. Jana.

Nasi starsi ministranci wzięli udział w Diecezjalnych Mistrzostwach Piłki Nożnej na hali MOS-iru w Zabrzu. Po sześciu meczach w grupie weszli do półfinału i przegrali mecz o finał. Wyjeżdżali z Zabrza z trzecim miejscem na 15 drużyn. Gratulujemy!!!

21 maja – w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego nasi górnicy stanęli w mundurach z nowo-odnowionym sztandarem górniczym na każdej Mszy św. Oprócz prezentacji o godz. 11:00 sztandar został poświęcony, a górnicy przed kościołem zebrali do skarbonek ofiarę na renowację sztandaru.

Popołudniu majowe nabożeństwo rozpoczęło się w kościele przy ołtarzu św. Jana Nepomucena i nowenną przed uroczystością Ducha Świętego. Następnie ks. proboszcz zaprosił parafian do ogrodu farskiego, gdzie śpiewaliśmy i modliliśmy się do Matki Bożej. Nabożeństwo ubogaciła grą orkiestra parafialna. Poświęcona została też mała kapliczka Maryi Niepokalanej oraz odnowiona drewniana rzeźba św. Maksymiliana Kolbego. Nabożeństwo zakończyła kawa z różnego rodzaju markizami pod wiatą przygotowana przez panie z diakonii sanktuaryjnej: panią Anię i Wioletę; przy ławkach pomagała diakonia techniczna i ministranci.

26 maja – w Dzień Matki wspominaliśmy i modliliśmy się za śp. ks. Romualda Kokoszkę w 4 rocznicę śmierci. Poranna Eucharystia zgromadziła liczne grono parafian. Popołudniu na nabożeństwo przynieśliśmy Róże dla Maryi, Matki i wypraszaliśmy zdrowie, Boże błogosławieństwo dla żyjących mam oraz radość nieba dla zmarłych mam. Łącząc się z nabożeństwem w Gliwicach polecaliśmy diakonów i powołanych do kapłaństwa.

W ostatnim tygodniu maja trwały codzienne prace przy przygotowaniu gruntu na położenie nowej kostki brukowej.

27 maja – odbyła się Pielgrzymka autokarowa do sanktuariów diecezji opolskiej. Na szlaku 56 pielgrzymów znalazło się Opactwo w Jemielnicy – sanktuarium św. Józefa; Kamień Śląski z kaplicą narodzin św. Jacka Odrowąża i odpoczynkiem przy kawie i rogalikach św. Jacka w sanatorium; Malnia z sanktuarium bł. o. Józefa Cebuli, pątniczy kościół św. Anny w Oleśnie; w Oleśnie pielgrzymi zjedli również smaczny obiad; oraz nawiedzenie grobu ks. Antoniego Duczka – proboszcza w Zbrosławicach w latach 1893-1900 – w Pokoju. W Pokoju również wstąpiliśmy do kościoła parafialnego i wróciliśmy ubogaceni pielgrzymką.

28 maja – niedzielne majowe nabożeństwo przeżyliśmy w DPS-ie OO. Kamilianów. Zanieśliśmy domownikom owoce i modliliśmy się razem do Matki Najświętszej.

29 maja – drugi dzień Zielonych Świąt – to święto Matki Kościoła i nasz drugi odpust ku czci MB Zbrosławickiej. Sumę o godz. 18:00 poprzedził koncert zespołu „Ave” z Pławniowic z ks. Krystianem Worbsem w składzie. Na nasz odpust przybyli pieszo parafianie z Miedar wraz z o. klaretynem Tomaszem.

31 maja – w święto Nawiedzenia NMP do naszego sanktuarium przybyła pielgrzymka „Marcinków” z parafii Wniebowzięcia NMP w Sośnicy. Uczestniczyli w Eucharystii oraz ugościliśmy ich kawą i ciastkami.