STYCZEŃ

1 stycznia – w Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi poranna Eucharystia sprawowana była w intencji o. Władysława Tarasa z DPS-u OO. Kamilianów w dniu urodzin. O godz. 15:00 odbył się koncert kolędowy pana Dominika Sowy (skrzypce) i Jakuba Zawodnego (gitara).

2 – 19 stycznia – trwała dalsza część odwiedzin duszpasterskich – kolęda w domach parafian.

7 stycznia – pamiętaliśmy w Eucharystii o rocznicy śmierci ks. Alojzego Politowskiego, pochowanego na naszym cmentarzu.

9 stycznia – diakonia techniczna uporządkowała piwnicę na probostwie. Odnowiona została również tablica na nekrologi i ogłoszenia przy cmentarzu.

14 stycznia – w niedzielne przedpołudnie w naszym kościele wystąpił z programem kolędowym Chór lekarski CAMES z Katowic. Popołudniu o. Jerzy odprawiał różaniec oraz Mszę św. sanktuaryjna w intencji rodzin oraz próśb i podziękowań składanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Zbrosławickiej.

21 stycznia – po Mszach świętych o godz. 9:00 i 11:00 Marianki w inscenizacji przedstawiły życie Pana Jezusa i zachęcały do czytania Słowa Bożego z racji przeżywanej Niedzieli Słowa Bożego.

22 stycznia – siostry Dagmara i Rachela pojechały na tygodniowe rekolekcje zakonne do Grodziska Mazowieckiego.

24 stycznia – na zaproszenie DFK w Zbrosławicach ks. proboszcz złożył wizytę kolędową.

26 stycznia – popołudniu w sanatorium w Zbrosławicach odbyły się odwiedziny kolędowe. Dzieci wraz z wychowawcami śpiewali kolędy i zadawali ks. proboszczowi pytania związane z wiarą.

28 stycznia – po Mszy św. o godz. 9:00 w naszym kościele koncertowała nasza parafialna orkiestra z muzyką świąteczną i kolędową.

LUTY

2 lutego – w Święto Ofiarowania Pańskiego przypada Światowy Dzień Osób Konsekrowanych – z tej okazji poranna Eucharystia sprawowana była w intencjach naszych Sióstr ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej oraz braci i ojców Kamilianów, posługujących w DPS-ie, wspierających naszą parafię w konfesjonale i przy ołtarzu.

3 lutego – pierwsza sobota miesiąca i wspomnienie św. Błażeja zbiegła się z porządkami w kościele po świętach Bożego Narodzenia. Diakonie w kilka godzin sprawnie uporządkowały świątynię. Bóg zapłać zaangażowanym parafianom: p. Barbarze Lepszy, p. Gabrieli Suski, p. Katarzynie Kiszel, p. Annie Kycia, p. Wioletcie Scholtysik; p. Krystianowi Puchale, p. Krzysztofowi Konopce, p. Marianowi Plucie, p. Leszkowi Baronowi i Adamowi Kycia.

4 lutego – w czasie niedzielnego kazania, ks. proboszcz podziękował za tegoroczne odwiedziny duszpasterskie, za złożone ofiary i przedstawił statystykę parafialną. Odwiedzonych w tym roku rodzin 758; rodzin, które nie przyjęły z różnych powodów – 336; w porównaniu z rokiem ubiegłym kolędę przyjęło 20 rodzin więcej; ale też wzrosła liczba rodzin z 1058 do 1094. Według obliczeń parafian zapisanych, zamieszkujących mamy 3206 (czyli o 41 osób więcej) – obecnych na kolędzie osób było 1954 a nieobecnych 1252. Kobiet mamy w parafii – 1304; mężczyzn 1180, a dzieci (do 18 roku życia) 716. Procentowo rodziny w Zbrosławicach przyjęły kolędę 68 %; w Ptakowicach przyjęły 73 %, a w Wilkowicach przyjęły 72%. Ciekawostką jest, że na nowych ulicach po raz pierwszy kolęda zawitała na ul. Doliny Dramy i Gronowej w Ptakowicach. W Zbrosławicach na chwilę obecną można doliczyć się 2403 parafian, w Ptakowicach 430, a w Wilkowicach 373.

5 lutego – ks. proboszcz zgłosił na policję akt wandalizmu – pomalowana i popisana z tyłu została kaplica ks. Żurka, stojąca na cmentarzu.

11 lutego – w niedzielę 40-godzinną Adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczęliśmy przygotowanie do Wielkiego Postu; popołudniu odmawialiśmy różaniec i sprawowana była Eucharystia ku czci Matki Bożej Zbrosławickiej w intencji Rodzin oraz próśb i podziękowań. Adoracja trwała również przez cały dzień – w poniedziałek i wtorek.

14 lutego – Środa Popielcowa rozpoczęła w naszej wspólnocie parafialnej i w całym Kościele okres Wielkiego Postu.

15 lutego – diakonia techniczna zakończyła pracę z wymianą okna i ozdobną ochroną okien w piwnicy probostwa.

17 lutego – wieczorem rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne w temacie „Powroty Synów Marnotrawnych”, które poprowadził ks. Piotr Brzakalik, emerytowany proboszcz, publicysta i współpracownik Radia eM, Radia Katowice i TVP Katowice. Rekolekcje były udane, uczestniczyła w nich spora grupa parafian, wpatrzona w reprodukcję obrazu Rembranta – postawioną w prezbiterium. Wieczorna sobotnia Eucharystia sprawowana była w intencji naszego nadzwyczajnego szafarza Komunii św. pana Rolanda z okazji 40 rocznicy urodzin.

18 lutego – popołudniu w niedzielę o godz. 15:00 rozpoczęły się pierwsze Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku głosi ks. Grzegorz Sochacki, dyrektor Internatu z Ośrodka w Reptach, Salezjanin.

21 lutego – na Eucharystię rekolekcyjną zaprosiliśmy chorych i seniorów naszej parafii. W czasie Mszy św. 89 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.

MARZEC

1 marca – w I piątek miesiąca odwiedzinom chorych towarzyszyły relikwie św. Stanisława Papczyńskiego wraz z siostrą Rachelą. Popołudniową Drogę krzyżową prowadziły Dzieci Maryi z siostrami.

2 marca – w I sobotę miesiąca tradycyjnie poranna Eucharystia sprawowana była w intencji Żywego Różańca.

7 marca – poranna Eucharystia sprawowana była w intencji dziękczynnej za s. Gaudencję z okazji 89 urodzin.

10 marca – po Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym o godz. 16:30 odmawiany był różaniec przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 17:00 comiesięczna Msza św. sanktuaryjna w intencji rodzin oraz próśb i podziękowań za wstawiennictwem Matki Bożej Zbrosławickiej.

11 marca – diakonia techniczna rozpoczęła remont trzech pomieszczeń na probostwie.

11-13 marca – w naszym kościele odbywały się Wielkopostne Rekolekcje Szkolne. Prowadził je o. Wojciech Mojecki, kamilianin z Tarnowskich Gór. Dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w naukach i Eucharystii w dwóch grupach: od I do IV klasy i od V do VIII klasy.

14-15 marca – w czwartek w Ziemięcicach wieczorem odbyła się próba przed bierzmowaniem. W piątek o godz. 18:00 w Ziemięcicach ks. biskup Andrzej Iwanecki udzielił sakramentu bierzmowania 28 naszych parafian, głównie z II klasy szkół średnich. Oprócz bierzmowanych z naszej parafii oraz gospodarzy przystąpiła młodzież z Kamieńca, Wieszowy, Miedar i Karchowic.

17 marca – na Mszach św. odczytany był List ks. biskupa Sławomira zapowiadający rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji.

20-21 marca – ks. proboszcz poprowadził Szkolne Rekolekcje Wielkopostne dla szkół w parafii św. Mikołaja w Pyskowicach w trzech grupach na temat otwartości na Boga i bliźniego.

22 marca – odbyły się przedświąteczne odwiedziny chorych. Wieczorem ulicami Zbrosławic przeszła Droga krzyżowa (Traugutta, Batorego, Czerwona, Oświęcimska, Zamkowa, Wolności, Powstańców i Wąska). Rozważania prowadził ks. proboszcz, śpiewała siostra Rachela a każdą stację krzyż nieśli zaproszeni parafianie w różnym wieku i różnych stanów. Przy jednej ze stacji poproszeni zostali wszyscy chętni i zaskoczeniem było, że od razu podeszły i krzyż poniosły dzieci.

23 marca – grupa 20 parafian z siostrami zakonnymi Pią i Rachelą oraz ks. proboszczem pojechała na Misterium Męki Pańskiej do Seminarium Salezjan w Krakowie.

24 marca – w Niedzielę Palmową rozpoczął się w naszej diecezji gliwickiej Kongres Eucharystyczny. Uroczysta Msza św. z procesją z palmami wokół kościoła odbyła się o godz. 11:00.

26 marca – w czasie Mszy św. szkolnej ustanowieni ministrantami zostali: Wojciech Kukla, Michał Szaszkowski i Radosław Zych. Po Mszy św. odbyła się Droga krzyżowa dla dzieci. Wieczorem rozpoczęła się spowiedź przedświąteczna, w której wspierał proboszcza o. Jerzy Kuk.

28 marca – w katedrze gliwickiej ks. proboszcz z grupą ministrantów wziął udział we Mszy św. Krzyżma oraz spotkaniu Służby Liturgicznej w Centrum św. Jana Pawła II. Wieczorem w naszej świątyni sprawowana była Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Kongres Eucharystyczny w parafiach naszej diecezji.

29 marca – tradycyjne nabożeństwa wielkopiątkowe odbyły się w naszym kościele. Droga krzyżowa przeszła z wiernymi stacjami na nowym cmentarzu.

30 marca – w Wielką Sobotę trwała adoracja przy Bożym Grobie; trzy razy poświęcił ks. proboszcz przyniesione przez wiernych pokarmy wielkanocne. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 20:00. Ognisko tradycyjnie rozpalił pan Krzysztof Michalczok; posługę komentatora w tym roku podjęła pani Beata i Krzysztof Żerdzińscy. Liturgię ubogaciła piękna służba ministrantów i lektorów, obecność sztandarów: parafialnego i górników oraz gra orkiestry. W tym dniu ks. proboszcz obchodził swoje kolejne urodziny. Na zakończenie liturgii uczestnicy przeszli wokół kościoła w procesji rezurekcyjnej.

31 marca – poranna Eucharystia sprawowana była w int. Śp. ks. proboszcza Alfonsa Rymera z okazji 25 rocznicy śmierci. Popołudniu o godz. 15:00 parafianie zgromadzili się na uroczystych Nieszporach Wielkanocnych.

KWIECIEŃ

2 kwietnia – we wtorek wielkanocny najbardziej zaangażowani parafianie w naszych diakoniach wraz z siostrami zakonnymi i ks. proboszczem wybrali się do EMAUS. W tym roku tym nieznanym wcześniej dla uczestników miejscem wycieczki było Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz Wadowice. W tym dniu przypadała kolejna rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Tym wyjazdem Parafia z ks. proboszczem wyrażają w ten sposób wdzięczność za codzienne trudy i służbę tym, którzy mogą pojechać i spędzić razem czas.

4 kwietnia – w kościele katechetka s. Melania spotkała się z uczniami klas IV, by przygotować uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej. Wieczorem w kościele Nawrócenia Św. Pawła w Pyskowicach odbył się Dekanalny Konwent Wielkanocny. To coroczne spotkanie na Eucharystii kapłanów dekanatu pyskowickiego z pamięcią i modlitwą o zmarłych kapłanach.

5 kwietnia – pierwszy piątek miesiąca w czasie wieczornej Eucharystii i po niej na spotkaniu z ks. proboszczem, gromadzi młodzież klas I, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

6 kwietnia – do Matki Bożej Zbrosławickiej przyjechała pielgrzymka z Rudy Śląskiej.

7 kwietnia – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpoczęło się Triduum Maryjne, któremu w tym roku przewodniczył i głosił kazania ks. Rafał Wyleżoł, proboszcz z parafii św. Jana Nepomucena w Lisowicach. O godz. 11:00 odbyła się uroczystość Rocznicy I Komunii świętej klas czwartych. Popołudniu nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozpoczęło się koronką w kaplicy Serca Pana Jezusa, a następnie w kościele.

8 kwietnia – uroczystość Zwiastowania Pańskiego w tym roku wyjątkowo ze względu na święta wielkanocne obchodziliśmy z opóźnieniem. Dziękowaliśmy Maryi za 197 lat obecności cudownej figurki Matki Bożej Zbrosławickiej w naszym kościele. Różaniec odmawialiśmy rano i popołudniu, a uroczysta suma sprawowana była o godz. 18:00. Kobiety – matki w procesji wokół ołtarza tradycyjnie niosły zapalone świece. Na zakończenie Eucharystii kilkadziesiąt osób podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

12 kwietnia – diakonia techniczna w składzie: Krystian Puchała, Michał Michalik, Krzysztof Konopka, Marian Twardawa i Leszek Baron rozpoczęli wiosenne porządki w ogrodzie, koszenie trawy, położyli również brakujący kawałek kostki pod wiatą. Pani Anna Beśka zatroszczyła się o wiosenne ogrodowe porządki. Prace diakonii wspiera często również s. Dagmara troszcząc się o kwiatki i jak potrzebne codzienne pielęgnacje otoczenia kościoła.

13 kwietnia – w ramach Kongresu Eucharystycznego w naszej parafii dodatkowo w soboty od godz. 16:00 trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu.

14 kwietnia – Niedziela Biblijna – druga niedziela miesiąca popołudniu zgromadziła wiernych na różańcu oraz na Mszy św. Sanktuaryjnej w intencji rodzin oraz próśb i podziękowań Matce Bożej Zbrosławickiej. Ks. proboszcz głosił kazanie na temat przeżywania obrzędów wstępnych w Eucharystii w związku z przeżywanym Kongresem Eucharystycznym w naszej diecezji.

15 kwietnia – w czasie porannej Eucharystii modliliśmy się w intencji O. Daniela Czasza MI, kamilianina z Tarnowskich Gór z okazji 40 rocznicy urodzin.

16 kwietnia – na naszym cmentarzu samochód z kamieniarzami przewrócił niecelowo krzyż, który uległ poważnemu uszkodzeniu.

21 kwietnia – delegacja Marianek z siostrą Melanią wzięła udział w spotkaniu Dzieci Maryi w Zabrzu Zaborzu, gdzie przyjęto relikwie bł. Karoliny Kózkównej.

22 kwietnia – Dzień naszej parafialnej ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w trakcie Kongresu Eucharystycznego. Od rana do wieczora gromadzili się parafianie, czuwał według planu Żywy Różaniec. Do naszego sanktuarium przybyła piesza pielgrzymka maturzystów z Salezjańskiego Ośrodka Szkolnego w Reptach Śląskich. Oprócz modlitwy, rozważania, Eucharystii maturzyści spędzili radośnie czas na ogrodzie parafialnym.

23 kwietnia – po Mszy św. szkolnej odbyło się spotkanie rodziców dzieci komunijnych z ks. proboszczem.

24 kwietnia – odbyło się pierwsze CZUWANIE MARYJNE, w którym wzięło udział wielu pobożnych i zaangażowanych parafian. Od godziny 19:00 była okazja do spowiedzi św. i zapisu intencji z którymi przybywali uczestnicy. Od 19:30 rozpoczęła się modlitwa przed obliczem Matki Bożej. W czasie modlitwy różańcowej ks. proboszcz czytał historię cudownego odnalezienia figurki Matki Bożej w Imbach (niektórzy słyszeli ją po raz pierwszy). Po apelu Jasnogórskim adorowaliśmy Jezusa Eucharystycznego w Najświętszym Sakramencie, a od 22:30 odpoczywaliśmy w „starej” zakrystii, gdzie diakonia sanktuaryjna przygotowała smaczne kanapki i gorącą herbatę. O godz. 23:00 modliliśmy się w intencjach naszych miejscowości, a o północy sprawowana była Pasterka Maryjna. Ks. proboszcz w kazaniu przytaczał świadectwa cudownych doświadczeń parafian sprzed 40/50 lat zapisanych w specjalnej kronice. Po Mszy św. modliliśmy się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Stanisława Papczyńskiego, których relikwie uczciliśmy. Na zakończenie przeszliśmy z kopią figury Matki Bożej na cmentarz i wokół kościoła w procesji z modlitwą. Zaskakująca pozytywnie była liczba uczestników czuwania i dobra duchowa atmosfera.

25 kwietnia – po porannej Eucharystii w święto św. Marka tradycyjnie grupa parafian modliła się przy krzyżu misyjnym o urodzaje. Przedpołudniem przybyła z pielgrzymką do Matki Bożej Zbrosławickiej grupa maturzystów z Ekonomika w Tarnowskich Górach wraz ze swoim katechetą o. Wojciechem oraz wychowawcami.

26 kwietnia – wyjątkowo wcześniej ze względu na pielgrzymkę odbyły się odwiedziny chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Liczba odwiedzanych utrzymuje się w granicach 30 osób.

27 kwietnia – w ramach Kongresu Eucharystycznego grupa parafian, siostry zakonne i ks. proboszcz wzięli udział w Tarnowskich Górach – w parafii MB Uzdrowienia Chorych - w nabożeństwie, konferencji i Eucharystii, której przewodniczył ks. abp Adrian Galbas, metropolita górnośląski.