Kronika parafialna - wrzesień 2020

Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach – wrzesień 2020

1 września – Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Dzieci, które rozpoczynają klasę czwartą podstawówki, ciągle jeszcze czekają na uroczystość pierwszej Komunii świętej. Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży póki co, są organizowane w szkołach. Także przyparafialne zajęcia przygotowawcze do bierzmowania i przyszłorocznej pierwszej Komunii świętej mogą przebiegać normalnym trybem. Po wakacjach uczestniczenie wiernych w praktykach religijnych zaczyna przypominać stan, który znamy z minionych lat. Zanikają skutki wiosennego zamknięcia kościołów zarządzonego w marcu dla naszej Diecezji.

6 września – Sprawując liturgię Mszy świętych dziękujemy Bogu za urodzaj i zebrane plony tego roku. Rolników naszej Parafii przy ołtarzu reprezentują Państwo Grobarczykowie ze Zbrosławic. Uzupełnieniem religijnego obchodu Dożynek są zabawy zorganizowane przy Urzędzie Gminy Zbrosławice.

8 września – Odbywa się pierwsza po ponad pół roku Msza święta szkolna. Dzieci, rodzice i wychowawcy modlą się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich starań edukacyjnych i wychowawczych. Dzieci uczestniczą w obrzędzie poświęcenia przyborów szkolnych.

8 września – W Sanktuarium Macierzyństwa Maryi w Zbrosławicach rozpoczyna się nowy cykl modlitw w intencji rodzin. We wrześniu modlimy się w intencji młodzieży i dzieci: aby proces wychowania dzieci i młodzieży prowadził je do dojrzałego, odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego; aby środowiska odpowiedzialne za wychowanie: rodzina, szkoła i parafia tworzyły spójny przekaz treści i wartości chrześcijańskich; aby dzieci i młodzież zostały uchronione od destrukcyjnych wpływów zaprzeczających wychowaniu.

14 września – W święto Podwyższenia Krzyża świętego w klasztorze Sióstr Opatrzności Bożej sprawowany jest odpust. Skupienie modlitewne połączone jest z wyrażoną przed Bogiem wdzięcznością, że w tej małej kaplicy mogła być zachowana ciągłość liturgii Kościoła, w czasie, w którym z powodu epidemii zamknięte były świątynie Diecezji Gliwickiej.

20 września – Nasza Parafia jest jednym ze współorganizatorów zainicjowanego przez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle „VII Weekendu Szlacheckiego”. Gościmy ponad 250 uczestników tej imprezy, którzy jako jeden z celów wyznaczyli sobie nawiedzenie Sanktuarium Macierzyństwa Maryi.

26 września – Znakiem spełniającej się nadziei jest dopełnienie odsuwanej od maja uroczystości pierwszokomunijnej. Dzieci w przeddzień uroczystości przystępują do sakramentu pojednania. Czynione są też ostatnie przygotowania kościoła na radosne świętowanie.

27 września – O godzinie 11:00 odbywa się uroczystość pierwszej Komunii świętej dla 36 dzieci. Wszystkie dzieci czynnie uczestniczą w poszczególnych aktach liturgicznych potwierdzając swoje miejsce i spełniane zadanie we wspólnocie Kościoła. O godzinie 16:00 odbywa się nabożeństwo dziękczynne. W kolejnych dniach dzieci będą uczestniczyć w „białym tygodniu”. Darem dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin są trzy żyrandole, które będą przeznaczone do nowo wyremontowanego wnętrza kościoła.

27 września – Ksiądz Biskup Andrzej Iwanecki mianował nowych ceremoniarzy w Diecezji Gliwickiej, wśród nich naszych Parafian – Pawła Idzika i Dawida Kusia. Dziękujemy za podjęcie nowej funkcji w Kościele i życzymy owocnej posługi.