WRZESIEŃ

1 wrzesień – W czasie Eucharystii porannej uroczyście przywitaliśmy w naszej parafii s. Pię Waldon, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która rozpoczyna posługę w Zbrosławicach. s. Pia będzie katechizować w Niepublicznym Przedszkolu „Tuptusie” oraz w Szkole Salezjańskiej w Zabrzu Helence; będzie również wspomagać formację młodych w naszej parafii. Przywitaliśmy również o. Kamila Mroza, kamilianina, który posługiwać będzie w DPS-ie OO. Kamilianów. Wieczorem na probostwie odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

2 wrzesień – Pierwszopiątkowa Eucharystia wieczorna zgromadziła młodzież, która rozpoczyna przygotowanie do bierzmowania w I klasie szkoły średniej. Po Mszy św. odbyło się spotkanie formacyjne.

3 wrzesień – Po nabożeństwie I sobotnim ku czci Niepokalanego Serca Maryi na probostwie spotkała się Róża Różańcowa, której przełożoną jest pani Laudamus. Róża wybrała za patronkę św. siostrę Faustynę Kowalską. W czasie zbiórki ministranci zapoznali się z nowym systemem kontrolnym i zabawą pod nazwą Zbrosławicka Liga Ministrantów. Najbliższe dwa tygodnie będą pojedynkiem w I kolejce pomiędzy ministrantami. Swoimi służbami strzelają bramki i zdobywają punkty. Przedpołudniem również odwiedzili nasze sanktuarium goście z gmin partnerskich Zbrosławic. Najpierw zostali oprowadzeni po kościele; tłumacze – nasi nauczyciele ze szkoły w języku angielskim i niemieckim tłumaczyli słowa ks. proboszcza. Naszych zagranicznych gości zaprosiliśmy na kawę i dobry kołocz. Wielką pomocą w organizacji spotkania była pani Wioleta Scholtysik i Anna Kycia z diakonii sanktuaryjnej. Popołudniu po ślubie ks. proboszcz odwiedził Sanktuarium Szensztackie w Rokitnicy, gdzie odbywała się uroczystość 30-lecia. Wieczorem wraz z naszymi siostrami zakonnymi oraz ministrantem Adamem Kycią ks. proboszcz wziął udział w Odpuście ku czci Matki Bożej Mikulczyckiej. Ks. proboszcz przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie. Od dzisiaj również msze święte sobotnie, msza sanktuaryjna w II niedzielę miesiąca oraz msza szkolna odprawiana jest o równej godzinie 17:00.

4 wrzesień – W niedzielne, świąteczne popołudnie w naszym kościele odbyły się Dożynki Gminne. W Eucharystii dziękczynnej wzięli udział goście z gmin partnerskich z Niemiec, Słowacji, Francji, Węgier i Włoch. Liturgię ubogacił śpiew zespołu Miedarzan. Po Mszy św. sprawowanej w intencji mieszkańców gminy wraz z koronami żniwnymi wierni, ks. proboszcz przeszli wraz z przedstawicielami gminy na czele z wójtem w korowodzie, w kierunku sceny - obok Urzędu Gminy, gdzie odbyły się występy w ramach Dramataliów. Występowali min.: „Miedarzanie” oraz Grzegorz Poloczek.

6 wrzesień – W czasie Mszy św. szkolnej wypraszaliśmy łaski u Boga dla uczniów i nauczycieli z okazji rozpoczętego Roku Szkolnego 2022/23. Pobłogosławione zostały także przybory szkolne uczniów klas pierwszych. W nowym roku szkolnym oprócz siostry Arieli, pana Kacpra Łaski katechizuje również ks. proboszcz w klasach III. Siostra Chrystiana przebywa na urlopie, w jej zastępstwie na organach grają p. Klaudiusz Sowa i p. Rafał Breitkopf.

9 wrzesień – Popołudniu jedna z klas ósmych odwiedziła kancelarię parafialną, by zapoznać się jakie sprawy urzędowe załatwia się w kancelarii. O godz. 17:00 swoje spotkanie formacyjne miały Dzieci Maryi – to pierwsze spotkanie, w którym wzięła udział s. Pia.

10 wrzesień – 30 parafian reprezentowało wraz z ks. proboszczem i s. Arielą naszą parafię na Obchodach Kalwaryjskich ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze św. Anny. Zabraliśmy również parafian z Rept, wraz ks. wikarym Andrzejem Wandzlem. Dwóch ministrantów: Dawid Kuś i Samuel Pudło niosło krzyż. Po Eucharystii sprawowanej przez ks. biskupa Andrzeja Czaję wyruszyliśmy na Kalwarię, w ciągu dnia modlitwy słuchaliśmy również kazań na temat błogosławieństw. Pogoda, mimo zapowiedzi deszczu, dzięki Bożej Opatrzności była bardzo dobra. Wieczorem pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie ze świecami, któremu przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Wróciliśmy do parafii o 22:30.

11 wrzesień – W niedzielę, która rozpoczynała Tydzień Wychowania dziękowaliśmy Panu Bogu za chleb powszedni w czasie Dożynek Parafialnych. Popołudniu od godz. 15:00 na parafian czekała kawa, przygotowana przez diakonię sanktuaryjna oraz ciasto upieczone przez gospodynie ze Zbrosławic. Kilkadziesiąt osób spotkało się w ogrodzie farskim i w miłej atmosferze napili się kawy. O godz. 16:30 w kościele odmówiliśmy różaniec, a następnie odbyła się Msza św. sanktuaryjna i dożynkowa. Gospodarzami dożynek w tym roku byli parafianie z Wilkowic; chleb ponieśli do ołtarza państwo Pakulla. Po Eucharystii przeszliśmy w procesji z kopią figury Matki Bożej wokół kościoła ze śpiewem i modlitwą na ustach. Dożynki parafialne były udane.

12 wrzesień – O godz. 18:00 w świetlicy w Wilkowicach odbyło się zebranie wiejskie, które prowadził sołtys Damian Nowara.

13 wrzesień – Popołudniu w naszym kościele w czasie Mszy św. szkolnej za 50 lat życia dziękowała pani dyrektor naszej szkoły – p. Agnieszka Bilińska. Po Eucharystii odmówiliśmy różaniec z racji objawień Matki Bożej w Fatimie. Wieczorem w Bibliotece Gminnej odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Zbrosławic.

14 wrzesień – W święto Podwyższenia Krzyża Świętego popołudniu w kaplicy klasztoru naszych Sióstr odprawiona została Msza św. odpustowa.

15 wrzesień - Wieczorem we wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej wierni, wraz z siostrami i ks. proboszczem zgromadzili się przy kaplicy Matki Bożej przy ul. Traugutta. Pogoda niestety była deszczowa. Nabożeństwo trwało trzy kwadranse; na gitarze zagrała s. Pia.

16 września – Na porannej Eucharystii modliliśmy się za s. Salezję w 6 rocznicę śmierci.

17 września – W czasie zbiórki ministranckiej podsumowaliśmy I kolejkę Zbrosławickiej Ligi Ministrantów. Minione dwa tygodnie były wypełnione gorliwą służbą naszych ministrantów.

18 września – Kolekta niedzielna zbierana była na wymianę pieca gazowego na probostwie. Stary, wysłużony kocioł nie udało się już uruchomić, ponadto do wymiany są kaloryfery, które nie posiadają termostatów. Prace wykonać ma pan Jacek z Kopienicy, który serwisuje piec gazowy w kościele. Pomóc mają również panowie z diakonii technicznej. Popołudniu proboszcz odprawiał Mszę św. w kaplicy Aresztu w Gliwicach, a wieczorem wziął udział we Mszy św. wprowadzającej w urząd proboszcza kolegi kursowego, w parafii w Głuchołazach.

21 września - gościliśmy w naszej Parafii Owieczkę Madzię, która wraz z Księdzem Wikarym Mateuszem Rzepką przyjechała do nas z Wodzisławia Śląskiego, aby poznać historię naszej Zbrosławickiej Pani. Spotkanie zostało nagrane i opublikowane w internecie na facebooku parafialnym i youtubie.

23-25 września - Grupa naszych Marianek wraz z s. Pią uczestniczyła w Pielgrzymce Dzieci Maryi na Górze św. Anny. W pielgrzymce wzięło udział blisko 500 osób, w tym 8 naszych Marianek. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa: "Amen. Niech tak się stanie". W przygotowanym programie był czas zarówno na wspólną modlitwę jak i na dobra zabawę. Marianki w czasie głoszonego Słowa i spotkań w grupach przyglądały się postawie Maryi - Jej wierze, miłości, służbie i posłuszeństwu Słowu, które w codziennym życiu uczą się naśladować. W trakcie uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Rudolf Pierskała (biskup pomocniczy diecezji opolskiej), w bazylice Św. Anny zostały wręczone dyplomy dla najbardziej zasłużonych Marianek. Z naszej parafii takie wyróżnienie otrzymała Paulina Sowa, której serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej służby pod sztandarem Maryi.

25 września - Swoją formację w Szkole Animatora w Gliwicach rozpoczęło 4 osoby z naszej parafii: Paulina Sowa, Victoria Kucharczyk, Łukasz Biliński i Dawid Kuś. Młodzieżowa Szkoła Animatora, to roczny kurs formacyjny, przeznaczony dla młodych chcących podjąć posługę jako animatorzy grup młodzieżowych. Popołudniu ks. proboszcz wziął udział w uroczystości wprowadzenia w urząd proboszcza ks. Piotra Sklarka w Czekanowie w parafii św. Floriana.

29 września – W czasie wieczornego spotkania dekanalnego księży dekanatu pyskowickiego na prośbę ks. dziekana proboszcz wygłosił konferencję na temat posługiwania więziennego. Spotkanie odbyło się w kościele św. Mikołaja w Pyskowicach.

30 września – Diakonia Kulturalna wzięła udział w spektaklu „Zakonnica w przebraniu” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Bilety rezerwował pan Krzysztof Białasik.

PAŹDZIERNIK

1 października – Przedpołudniem nasi ministranci pograli na boisku szkolnym w piłkę nożną. Popołudniu gościliśmy w naszej Parafii grupę Dzieci Maryi, która przybyła do nas wraz z ks. Mateuszem Rzepką z Wodzisławia Śląskiego. Dzieci miały możliwość poznać bliżej historię naszej cudownej figurki Maryi, a także zjeść smaczne kiełbaski przy wspólnym ognisku.

2 października – Na niedzielnej Eucharystii świętowaliśmy 60 rocznicę ślubu państwa Sigridy i Józefa Sosada.

3 października – od poniedziałku zapisywane są intencje na przyszły rok, najpierw za żyjących, a później także za zmarłych. Przed kancelarią czasami ustawia się kolejka. Bogu niech będą dzięki, za to, że wiernym tak zależy na sprawowanych Mszach świętych. Różaniec popołudniowy odmawialiśmy z udziałem rodziców dzieci, przygotowujących się do I komunii św. Po modlitwie w czasie spotkania z ks. proboszczem rodzice jednomyślnie zgodzili się na dwie Eucharystie komunijne w II niedzielę maja.

4 października – poranna Eucharystia sprawowana była w intencji naszej siostry Dagmary, zakrystianki, która obchodziła 50-te urodziny. Nie brakowało życzeń, kwiatów, słodyczy i przede wszystkim modlitwy. Dziękujemy Siostrze za trudy i wysiłki na co dzień dla naszej parafii i za oddaną służbę Bogu i ludziom.

7 października – spotkanie wieczorne dla młodzieży w ramach przygotowania do bierzmowania odbyło się wokół powołania i życia z Bogiem w Kościele siostry PII, która dzieliła się z młodymi swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.

8 października - 15 osobowa grupa parafian ze wspólnoty Żywego Różańca wzięła udział z ks. proboszczem w Diecezjalnej Pielgrzymce Żywego Różańca w Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach. Bazylika Matki Bożej wypełniła się gorliwymi Apostołami Różańca z całej diecezji. Przewodniczył Eucharystii ks. abp Adrian Galbas z Katowic. W popołudnie sobotnie kościół wypełniły cztery rodziny z dziećmi, które przyjęły sakrament chrztu świętego.

9 października – Kazanie głosił w naszym kościele ks. Tomasz Rak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach. Ministranci liczyli wiernych. Uczestniczyło w Eucharystii ok. 31% wiernych zamieszkujących na terenie parafii. Pod wieczór sprawowana była Eucharystia Sanktuaryjna ku czci Matki Bożej Zbrosławickiej. Mężczyźni ponieśli w procesji kopię figury Maryi.

14 października – na porannej Mszy św. modliliśmy się w intencji nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkoli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

15 października – Diecezjalny Dzień Dziecka Utraconego obchodzony był w Zbrosławicach. Czuwanie modlitewne rozpoczęło się przed Najświętszym Sakramentem. Matce Bożej Zbrosławickiej oddaliśmy sprawy naszych serc w Nowennie i modlitwie RÓŻAŃCOWEJ. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Eugeniusz Gogoliński, proboszcz z parafii św. Barbary w Bytomiu. Koncelebrowali oprócz proboszcza ks. Jan Kochel, ks. Michał Zurzycki, ks. Sławomir Madajewski i o. Jerzy Kuk. Po Mszy św. na cmentarzu pobłogosławiony został POMNIK DZIECI UTRACONYCH. Dziękujemy wszystkim za udział i modlitwę w tej ważnej intencji dla wspólnoty Kościoła. Bóg zapłać diakonii technicznej za prace wykonane na cmentarzu.

Przedpołudniem proboszcz wziął udział w pielgrzymce do kościoła w Palowicach.

16-19 października – ks. proboszcz wziął udział w Rekolekcjach Kapłańskich i Szkoleniu dla kapelanów Służby Więziennej w OSSW w Popowie w diecezji płockiej. Zastępstwo podjął o. Jerzy Kuk.

20 października – Na Eucharystii świętowaliśmy urodziny solenizantów tego tygodnia: szafarza Grzegorza Ziaja i Krzysztofa Michalczoka z diakonii technicznej i pamięci i cmentarza oraz z Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

21 października – Rocznicę urodzin obchodziła s. Ariela, przełożona klasztoru w czasie porannej Eucharystii wspieraliśmy Ją w modlitwie.

22 października – Zgodnie z tradycją obchodziliśmy w niedzielę po św. Jadwidze Rocznicę poświęcenia naszego kościoła.

24 października – Na probostwie rozpoczęły się prace przygotowawcze pod wymianę pieca gazowego. Zaangażowali się panowie z diakonii technicznej: pan Marian, Krystian, Krzysztof i Jan. Przy porządkowaniu liści pojawia się do pomocy pan Leszek.

25 października – W Tygodniu Misyjnym Siostry poprowadziły z dziećmi różaniec w intencji misji przy pięknie przyozdobionym ołtarzu w pięciu kolorach, z pięcioma świecami.

26 października - Odwiedziła nas Telewizja Katowice wraz z Grupą Pielgrzymujących Drogą Jakubową – współprowadzili różaniec i wypowiadali się przed kamerą do relacji telewizyjnej.

28 października – na 100 urodziny zaproszony został proboszcz do Domu Opieki Senior Plus. Popołudniu proboszcz wziął udział w VIII Śląskim Forum Historycznym organizowanym przez OO. Werbistów w Nysie. W programie sympozjum po wykładach ks. biskupa Jana Kopca i kanclerza ks. Sebastiana Wiśniewskiego, proboszcz wygłosił wykład na temat „Diecezji katowickiej” próbując w trzy kwadranse zmieścić bogatą historię katowickiej diecezji, z której pochodzi.

28-30 października – Piotr i Adam Kycia, ministranci wzięli udział w pierwszym spotkaniu szkoleniowym kursu ceremoniarza, który odbył się w Kokotku, prowadzony przez ks. Adriana Kaszowskiego, diecezjalnego opiekuna LSO.